7 هکتار از عرصه های منابع طبیعی در آتش سوخت

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، رئیس اداره منابع طبیعی خوانسار در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری پیرامون حادثه آتش سوزی در منطقه دربند شهرستان خوانسار اظهار کرد: ساعت ۹:۳۰ صبح روز یکشنبه ۲۷ تیر ضمن برگزاری جلسه آموزش اطفاء حریق برای دوستداران محیط زیست شهرستان های غرب استان با تماس آتش نشانی از وقوع حادثه در منطقه دربند مطلع شدیم که مقرر شد در صورت نیاز به حضور نیروهای آتش نشانی در محل با ارگان مربوطه تماس گرفته شود.
1395/04/30

وی افزود: برابر قانون و به استناد تبصره ذیل ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در هنگام وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کلیه ماموران دولتی اعم از لشکری و کشوری و شهرداری ها (آتش نشانی به عنوان زیر مجموعه ای از شهرداری) که در نزدیکی محل حادثه باشند در مقابل تقاضای ماموران جنگلبانی یا ژاندارمری یا بخشداری موظفند با کلیه امکاناتی که در اختیار دارند در فرونشاندن آتش کمک کنند.

وی خاطر نشان کرد: با این اوصاف و با وجود کمبود شدید نیرو در منابع طبیعی معاون و تعدادی از کادر اداری در محل حادثه حضور یافتند و اقدام به اطفاء حریق کردند.

وی میزان خسارت وارد شده به عرصه منابع طبیعی منطقه دربند خوانسار را بر اساس رصد GPS  هفت هکتار بیان کرد و افزود: مونیتورینگ حادثه موجود است و از زمان شروع تا خاتمه آتش سوزی حادثه بررسی شده است.

پورهاشمی در ادامه ضمن تقدیر از نیروی آتش نشانی بوئین میاندشت و آتش نشانی شهرستان به دلیل حضور به موقع در صحنه گفت: هماهنگی بین دستگاه های شهرستان های هم جوار نقطه مثبت این شهرستان ها است.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای سال ۱۶ مورد آتش سوزی که از این تعداد ۳ مورد آن عمدی و مابقی از روی سهل انگاری بوده است و ۳ مورد دیگر در باغات و مزارع و ۲ مورد نیز در محدوده شهر و در محل جمع آوری ضایعات مزارع و باغات رخ داده است.

وی علت عده این آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی را خشک بودن گیاهان یکساله ارزیابی کرد و گفت: بارش های بهاری مناسب موجب رشد و رویش این گیاهان در عرصه ها شده است اما در فصل گرما و با خشک شدن این گیاهان قدرت اشتعال زایی بالایی یافته اند.

رئیس اداره منابع طبیعی خوانسار با تاکید بر کمبود شدید اعتبارات در این اداره تصریح کرد: در بخش حفاظت، این اداره با مشکلات جدی رو به رو است.

وی تاکید کرد: این مسئله موجب شکایت شده است و منابع طبیعی در سال ۹۵ به دلیل نبود اعتبارات نتوانست برای حفاظت منطقه گلستانکوه اقدام شایسته ای انجام دهد.

پورهاشمی با بی اهمیت برشمردن حواشی گفت: حواشی این دست از مسائل مهم نیست، بلکه مهم از دست رفتن ۷ هکتاراز مرغوب ترین عرصه های منابع طبیعی خوانساراست.
 

به نقل از سایت چشمه سار

بازدید : 807 30 تير 1395 ساعت 08:02 ق.ظ
برچسب ها : مصاحبه ریاست اداره منابع طبیعی خوانسار ، ابراهیم پورهاشمی ، سایت چشمه سار ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوانسار
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری