منابع طبیعی امروز پدر خود را از دست داد.

پدر منابع طبیعی ایران درگذشت
دکتر محمد حسین جزیره ای، جنگل شناس برجسته و چهره ماندگار علمی کشور، امروز و در سن 94 سالگی درگذشت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دكتر محمدحسين جزيره ای در سال 1301 هجری شمسی در بندرانزلی پا به عرصه هستی گذاشت. وی تا پايان دوران دبيرستان در زادگاهش به تحصيل مشغول بود. در سال 1323 از دانشكده كشاورزی كرج و در سال 1336 از انستيتو آگرونوميك ژامبلو بلژيك در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد به اخذ مدرك نائل آمد و در سال 1343 از همان انستيتو به دريافت درجۀ دكترای جنگل دست يافت.

این استاد برجسته دانشگاه، دارای تحقیقات و تالیفات بسیاری است که كتاب "جنگل كاری در خشكبوم"، در دوره نوزدهم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب سال برگزيده شد. همچنين او برنده جايزه كتاب سال در دوره بيست و دوم براي تاليف كتاب "جنگل‌شناسی زاگرس" مي باشد.

دكتر جزيره ای پس‌ از بازگشت‌ به‌ ايران‌ و طی سالیان متمادی در دانشکده های منابع طبیعی دانشگاه های ‌تهران، تربیت مدرس، گرگان و یزد به‌ عنوان‌ استاد مشغول‌ به‌ خدمت‌ بود و در سال 1384 به عنوان چهره ماندگار علمی کشور معرفی شد.

وی از سال 1323 هجری شمسی در مشاغل مختلف اجرايی، پژوهشی و آموزشی دیگری خدمت نمود که از آن جمله می توان به معاون وزارت منابع طبيعی، معاون وزير كشاورزی و رئيس سازمان جنگل ها و مراتع كشور، مشاور سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ايران، استاد مشاور در مورد پايان نامه های تحصيلی دانشجويان در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترای جنگل داری و همكاری با فرهنگستان علوم اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، مراسم تشییع و خاکسپاری آن مرحوم، دوشنبه هجدهم مردادماه، ساعت 9 صبح از محل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به سمت بهشت زهرا (س) برگزار خواهد شد.

بازدید : 798 17 مرداد 1395 ساعت 10:35 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری