در آیین نکوداشت روز درختکاری مطرح شد؛ خوانسار ظرفیت ایجاد نهالستان های بومی را دارد

فرماندار خوانسار در آیین نکوداشت روز درختکاری که از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پیش از ظهر امروز در دانشکده فنی حرفه ای دختران برگزار شد با اشاره به اقداماتی که در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انجام شده است اظهار کرد:
سد مخزنی باغکل با اعتباری بسیار بالا احداث شد و در حالت حداکثری ظرفیتی بالغ بر 4.5 میلیون مترمکعب دارد لیکن اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتباری بسیار اندک اقدام به احداث بندهای خاکی نموده که در حال حاضر 5 میلیون مترمکعب آب را در پشت خود ذخیره نموده است.
1395/12/15

حسن شفعتی با بیان تاثیر همراهی و همکاری مردم در حفظ منابع طبیعی گفت: اعتبارات ملی و استانی برای حفظ و توسعه منابع طبیعی در نظر گرفته شده است و مدیریت شهرستان برای حفظ منابع طبیعی منطقه حمایت قاطع خواهد داشت.

وی افزود: در کنار جمعیت رو به افزایش ما شاهد کاهش مراتع و از بین رفتن منابع طبیعی زمین هستیم، از یک سو جمعیتی که رو به افزایش است و نیاز به امنیت غذایی دارد و از سوی دیگر همین جمعیت در حال از بین بردن آب و خاک است.

فرماندار خوانسار با تاکید بر لزوم ورود جدی و کارشناسانه برای حفظ منابع طبیعی تصریح کرد: در کنار این مسئله باید برای حفظ منابع طبیعی با مشارکت مردم و با کمک NGO ها نسبت به حفظ سرمایه های طبیعی خود اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس دو  تقاضا وجود دارد که در وهله اول ورود جدی دهیاری ها برای نهال کاری در روستاها است و در وهله دوم که در عین حال مهم تر است وارد نکردن نهال های غیربومی به خوانسار است.

شفعتی ورود و استفاده از نهال های غیربومی در شهرستان را ناصحیح دانست و افزود: در سال های اخیر شاهد وارد کردن نهال های غیربومی از اصفهان، چادگان، فریدن و سایر شهرهای همجوار به خوانسار بوده ایم در حالی که خوانسار ظرفیت ایجاد نهالستان های بومی را دارد.

وی خاطر نشان کرد: احداث نهالستان های بومی در شهرستان به ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار کمک می کند و تسهیلات وامی ارزان قیمت به افرادی که تمایل به ایجاد نهالستان دارند داده می شود.

وی افزود: شهرستان خوانسار با وجود محصولاتی چون گردو، آلوچه، آلو، سیب و زردآلو توان ایجاد نهالستان را دارد و بخش خصوصی نیز می تواند با ایجاد اشتغال در این زمینه به شهرستان کمک نماید.

فرماندار خوانسار تاکید کرد: خوانسار با توجه به وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی آن می تواند تولیدکننده و صادرکننده انواع نهال های بومی باشد و کشاورزان منطقه نیز می توانند در این زمینه فعالیت کنند و دولت هم آماده ارائه تسهیلات ارزان قیمت و زمین برای ایجاد نهالستان در خوانسار است.

از دیگر بخش های این مراسم قرائت مقاله یکی از دانشجویان دانشکده فنی حرفه ای دختران خوانسار پیرامون اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و ارائه کارت همیاران محیط زیست بود و در انتها نیز مسئولان و دانشجویان حاضر در این آیین اقدام به کاشت چند اصله نهال در محوطه این دانشکده نمودند.

بازدید : 740 15 اسفند 1395 ساعت 02:08 ب.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری