سامانه ۱۵۰۴ آماده دریافت گزارش‌های مردمی در خصوص حریق و تخریب و تجاوز به عرصه‌های منابع‌طبیعی

در آیین نکوداشت روز درختکاری مطرح شد؛ خوانسار ظرفیت ایجاد نهالستان های بومی را دارد

فرماندار خوانسار در آیین نکوداشت روز درختکاری که از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پیش از ظهر امروز در دانشکده فنی حرفه ای دختران برگزار شد با اشاره به اقداماتی که در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انجام شده است اظهار کرد:
سد مخزنی باغکل با اعتباری بسیار بالا احداث شد و در حالت حداکثری ظرفیتی بالغ بر 4.5 میلیون مترمکعب دارد لیکن اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتباری بسیار اندک اقدام به احداث بندهای خاکی نموده که در حال حاضر 5 میلیون مترمکعب آب را در پشت خود ذخیره نموده است.
1395/12/15

حسن شفعتی با بیان تاثیر همراهی و همکاری مردم در حفظ منابع طبیعی گفت: اعتبارات ملی و استانی برای حفظ و توسعه منابع طبیعی در نظر گرفته شده است و مدیریت شهرستان برای حفظ منابع طبیعی منطقه حمایت قاطع خواهد داشت.

وی افزود: در کنار جمعیت رو به افزایش ما شاهد کاهش مراتع و از بین رفتن منابع طبیعی زمین هستیم، از یک سو جمعیتی که رو به افزایش است و نیاز به امنیت غذایی دارد و از سوی دیگر همین جمعیت در حال از بین بردن آب و خاک است.

فرماندار خوانسار با تاکید بر لزوم ورود جدی و کارشناسانه برای حفظ منابع طبیعی تصریح کرد: در کنار این مسئله باید برای حفظ منابع طبیعی با مشارکت مردم و با کمک NGO ها نسبت به حفظ سرمایه های طبیعی خود اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس دو  تقاضا وجود دارد که در وهله اول ورود جدی دهیاری ها برای نهال کاری در روستاها است و در وهله دوم که در عین حال مهم تر است وارد نکردن نهال های غیربومی به خوانسار است.

شفعتی ورود و استفاده از نهال های غیربومی در شهرستان را ناصحیح دانست و افزود: در سال های اخیر شاهد وارد کردن نهال های غیربومی از اصفهان، چادگان، فریدن و سایر شهرهای همجوار به خوانسار بوده ایم در حالی که خوانسار ظرفیت ایجاد نهالستان های بومی را دارد.

وی خاطر نشان کرد: احداث نهالستان های بومی در شهرستان به ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار کمک می کند و تسهیلات وامی ارزان قیمت به افرادی که تمایل به ایجاد نهالستان دارند داده می شود.

وی افزود: شهرستان خوانسار با وجود محصولاتی چون گردو، آلوچه، آلو، سیب و زردآلو توان ایجاد نهالستان را دارد و بخش خصوصی نیز می تواند با ایجاد اشتغال در این زمینه به شهرستان کمک نماید.

فرماندار خوانسار تاکید کرد: خوانسار با توجه به وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی آن می تواند تولیدکننده و صادرکننده انواع نهال های بومی باشد و کشاورزان منطقه نیز می توانند در این زمینه فعالیت کنند و دولت هم آماده ارائه تسهیلات ارزان قیمت و زمین برای ایجاد نهالستان در خوانسار است.

از دیگر بخش های این مراسم قرائت مقاله یکی از دانشجویان دانشکده فنی حرفه ای دختران خوانسار پیرامون اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و ارائه کارت همیاران محیط زیست بود و در انتها نیز مسئولان و دانشجویان حاضر در این آیین اقدام به کاشت چند اصله نهال در محوطه این دانشکده نمودند.

بازدید : 321 15 اسفند 1395 ساعت 02:08 ب.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری