کشف و ضبط گیاه دارویی بیلهر در شهرستان

رئیس اداره خبر داد:

کشف و ضبط بیش از 100 کیلوگرم از گیاهان دارویی از نوع بیلهر در شهرستان خوانسار

1398/02/04ابراهیم پورهاشمی رئیس اداره منابع طبیعی گفت: اقدام به موقع یگان حفاظت از اراضی ملی این اداره مانع از بوته کنی گیاهان دارویی و صنعتی شد.
وی خاطر نشان کرد: به استناد قانون 
بریدن و ریشه‌کن کردن بوته‌ها ممنوع است.


 
معرفی گیاه بیلهر
گیاه بیلهر یا کندل کوهی از خانواده چتریان بوده، بومی ایران است و در اوایل فصل بهار در برخی از استانها و در ارتفاع بالای ۲۵۰۰ متر استان کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهار محال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه ، کردستان و غرب استان اصفهان می‌روید. بیلهر، گیاهی پایا، کم و بیش رزین‌دار و دمبرگها دارای غلاف پوشاننده ساقه بوده و برگهای پایینی شامل تقسیمات سه شانه‌ای عمیق و یا سه برگچه‌ای میباشند. میوه‌های بیلهر در پهلوها به شدت فشرده، تخم مرغی یا بیضی با صندوقچه‌های کمی سرخ‌فام و دارای پنج پر مورب می‌باشند.
گیاه بیلهر به عنوان چاشنی در رژیم غذایی ساکنان مناطق مذکور محسوب شده، از ساقه و برگ‌های تازه آن در تهیه برخی غذاها، ماست، دوغ و ترشی استفاده می‌شود. از این رو متاسفانه تخریب و بوته‌کنی این گیاه در اواخر زمستان و فصل بهار با ابزارآلات مختلف، باعث از بین رفتن پایه‌های این گونه گیاهی و افزایش تخریب خاک در اثر بارش و رواناب در این استانها می‌شود. خواص بیلهر در درمان برخی بیماری‌ها از گذشته شناخته شده بوده است، لیکن مطالعات محققان نشان داده که مصرف زیاد آن، سبب ایجاد سرطان در دستگاه گوارشی و از کار افتادن کبد می‌شود و میزان مصرف آن باید مقدار بسیار کمی در سال باشد.

 
بازدید : 791 4 ارديبهشت 1398 ساعت 02:20 ق.ظ
برچسب ها : اداره منابع طبیعی و آبخیزدای شهرستان خوانسار ، بوته کنی
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری