اطلاعیه

اطلاعیه
ممانعت از برداشت، حمل و فروش غیر مجاز گیاهان دارویی و خوراکی از عرصه های طبیعی
1398/02/10


در طبیعت استان اصفهان حدود 2000 گونه گیاهی وجود دارد . 300 گونه از این گیاهان خواص دارویی داشته و 45 گونه گیاهی برای مصارف دارویی – خوراکی و ادویه ای از سطح جنگل ها و مراتع استان برداشت می شوند.
محصولات برداشت شده از استان در سال بطور متوسط 2100 تن به ارزش 470 میلیارد ریال است.

این محصولات شامل انواع صمغ، شیرابه، ریشه ، گل و میوه گیاهان طبیعی از جمله کتیرا، کلوس (برگ کرفس کوهی)، آنغوزه، باریجه, موسیر، کنگر و .... هستند که بخشی از آنها به خارج کشور صادر می گردد.

طبیعت همواره از دخالت های انسان آسیب دیده است و برداشت این گیاهان باید با دقت و نظارت و در حد مجاز و به روش صحیح انجام شود تا اصل و ریشه گیاهان حفظ گردد. برابر قوانین و مقررات برداشت و حمل محصولات جنگلی و مرتعی باید با مجوز ادارات منابع طبیعی انجام شود و برداشت، حمل و خرید و فروش این محصولات از جمله کنگر، کرفس کوهی، بیلهر، موسیر و..... بدون مدرک و پروانه معتبر از منابع طبیعی تخلف و قاچاق محسوب می گردد.

بنابراین به کلیه هم وطنان به ویژه بهره برداران روستایی و عشایری، خریداران و رانندگان و سایر اقشار مرتبط با موضوع توصیه می شود از برداشت و بوته کنی، خرید و فروش و حمل محصولات طبیعی فاقد پروانه برداشت و مجوز حمل خودداری فرمایند و قبل از هرگونه اقدام در این خصوص به منظور کسب اطلاعات به نزدیک ترین اداره منابع طبیعی مراجعه نمایند.
در غیر این صورت محصولات اشاره شده (کرفس کوهی یا کلوس- موسیر،کنگر، بیلهر،کتیرا و ...) به عنوان محصول قاچاق به نفع دولت ضبط و اعمال قانون خواهد شد.


 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری