برداشت برخی گونه های گیاهی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خبر داد:
برداشت از برخی گونه های دارویی و خوراکی با هدف حفاظت از گونه های با ارزش گیاهی و گونه های درحال انقراض تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.
1399/02/01

ترحم بهزاد مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: باتوجه به خشکسالی‌های متواتر سالیان اخیر در عرصه های مرتعی، اقلیم خشک و شکننده در بسیاری از مناطق کشور تعدادی از گونه‌های با ارزش دارویی و صنعتی به دلیل بهره‌برداری‌های بی رویه به ویژه در مناطقی با دسترسی آسان در معرض انقراض و نابودی قرار گرفته است.
وی گفت: مطابق سیاست‌های راهبردی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، حفاظت از ذخایر ژنتیکی و توسعه این گونه های با ارزش بر عهده بخش منابع طبیعی است.
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: با توجه به اطلاعات به دست آمده از رویشگاههای دارای گونه های با ارزش در استانها، به جهت حمایت و حفاظت از گونه های در معرض خطر، لحاظ کردن نظرات کارشناسی و جلوگیری از انقراض و حفظ ذخیره گاه ها، تا اطلاع ثانوی برداشت از گونه های دارویی و خوراکی شامل کنگر، ریواس، کرفس وحشی، اسفناج وحشی و دنبلان کوهی ممنوع است و بهره برداری در خصوص سایر گونه ها طبق طرح های منعقد شده براساس قوانین و مقررات مربوطه بلامانع بوده و کماکان در جهت کمک به اقتصاد معیشتی بهره‌برداران تحت ضوابط و مقررات جاری است.
وی با اشاره به اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا با شیوع این ویروس طرح فاصله گذاری اجتماعی را در دستور کار قرار داده است، گفت: به دلیل اینکه اکثر برداشتها به صورت گروهی بوده، ممنوعیت برداشت می تواند در این راستا نیز موثر باشد.
بازدید : 598 1 ارديبهشت 1399 ساعت 06:57 ق.ظ
برچسب ها : گونه های ممنوع القطع ، ترحم بهزاد ، اداره منابع طبیعی و آبخیزدای شهرستان خوانسار ، ریواس ، کرفس ، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری